Home » Eğitim » Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Böyle Bir Yol Daha Önce Düşünülmemişti

Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Böyle Bir Yol Daha Önce Düşünülmemişti

2006 yılından beri Brezilya‘daki okuma-yazma oranını artırmaya çalışan sivil toplum kuruluşu Instituto Pró-Livro 23 Nisan Dünya Kitap Günü‘nde farklı bir organizasyona imza attı.

Ziraldo, Pedro Bandeira, Ana Maria Machado gibi ünlü Brezilyalı isimlerin hikayelerini ve çizimlerini toparlayan, derleyen kuruluş bunların her birini birer uçurtma haline getirdi. “Stories In The Sky” (Gökteki hikayeler) isimli proje kapsamında Rio de Janeiro’nun okuma düzeyi en düşük bölgelerinden Santa Marta’da 500 uçurtma çocuklara dağıtıldı ve uçurtma uçurma çılgınlığı başladı.

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-3

Çocuklar tahmin edildiği üzere uçurtma savaşlarına jet-pilotları gibi dahil olup birbirinin uçurtmasını iplerinden koparmaya çalıştı. Bu savaş farklı bir savaş: Her yenilgi bir kazanıma dönüştü. Yere çakılan uçurtmaların üzerindeki hikayeler, çizimler sokaktaki çocuklarla buluştu. Büyük bir heyecanla hasarlı uçurtmalarını okumayı bitirenler tamirini yapabildikleri, iplerini yenileyebildikleri uçurtmaları yeniden gökyüzünde özgür bıraktı.

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-14

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-11

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-13

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-10

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-6

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-8

brezilya-ucurtma-kitap-kampanyasi-2

 

Kaynak: http://www.nolm.us/okuma-aliskanligi-kazandirmak-icin-boyle-bir-yol-daha-once-dusunulmemisti/