Home » Yaşam » Dünyanın yaşayan son erkek beyaz gergedanı silahlı özel korumalarıyla dolaşıyor

Dünyanın yaşayan son erkek beyaz gergedanı silahlı özel korumalarıyla dolaşıyor

281201507262242082-m
Çeşitli kanser türlerini iyileştirdiğine inanılan gergedan boynuzları yüz binlerce dolara Asya’da, özellikle Çin’de alıcı bulurken kuzey beyaz gergedanlarının dünyadaki toplam sayısı 5’e düştü.

Görsel: wwf 

Gergedan boynuzunun aslında tırnaklarımızdan hiçbir farkı yok. “Beyaz altın” ismi konulacak kadar değer biçilen boynuzlar hayvanlara zarar verilmeden de kesilebiliyor. Ancak bu ticaret yasal olmadığından boynuz avcıları gergedanı sakinleştirmekle falan uğraşmıyor. Onun yerine hayvanları öldürüyor. Bilimsel olarak hiçbir tıbbi etkisinin olmadığı kanıtlanmış bir şey için binlerce hayvan ölüyor anlayacağınız. Biraz empati kurabilmek adına şöyle diyelim, birileri ayak tırnaklarımızın çok değerli olduğunu, bazı hastalıkları iyileştirdiğini düşünüyor. Tırnaklarımızı kesmeyi denemiyor. Direkt bizi öldürüyor. Hem de hiçbir şey için!

Yasa dışı avlanmalar devam ettiği için şu anda son kalan erkek kuzey beyaz gergedanı, ismi Sudan, Kenya’da korumalarıyla dolaşıyor. Kaçak avlanmayla mücadele eden bir birimin sürekli koruması altında olan türünün son erkeği bu gergedanın iki de kız arkadaşı var. Dolayısıyla durumlar ciddi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı verilerine göre 1960’lı yılların sonlarında 2 binin üzerinde olan kuzey beyaz gergedan sayısı 1980’lerde 15’e düşmüş. Şimdi ise bu sayı sadece 5. Vakfın detaylı verilerine ulaşmak ve yapılabilecekleri öğrenmek için ilgili bağlantıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Görsel: wwf 

Kaynak: N’olmuş?
http://www.nolm.us/dunyanin-yasayan-son-erkek-beyaz-gergedani-silahli-ozel-korumalariyla-dolasiyor