Home » Sinema-Müzik Eleştirisi » Film Tavsiyesi – Slumdog Millionaire – Milyoner (2008)

Film Tavsiyesi – Slumdog Millionaire – Milyoner (2008)

milyoner-turkce-altyazili-izle-114

 

Konusu Hindistan’da geçen ve orada çekilen film Mumbai’in fakir mahallesi Dharavi’den genç bir adamın Kaun Banega Crorepati (Kim Milyoner Olmak İster? programının Hint versiyonu) adlı yarışma programına katılması ve insanların sınırı aşan beklentileri, yarışma programı sunucusunun ve polisin şüphelenmeleri hakkındadır.

Film Telluride Film Festivali ve Toronto Uluslararası Film Festivali’ndeki gösterimlerin ardından 12 Kasım 2008’de sınırlı olarak gösterime girdi ve birçok övgü ve ödül kazandı, ardından 26 Aralık 2008’de Birleşik Devletler’de ve 9 Ocak 2008’de Birleşik Krallık’ta geniş çapta gösterime girdi. Filmin Hindistan galası 22 Ocak 2009’da Mumbai’de yapıldı. Filmin hem İngilizce hem de Hintçe diyaloglar içermesine karşın ek olarak filmin tamamen Hintçe dublajlı versiyonu Slumdog Crorepati de Hindistanda gösterime sokuldu.

Slumdog Millionaire, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde aday gösterildiği altı dalın beşinden ödül aldı. Film 11 Ocak 2009’da En İyi Drama Filmi Ödülü de dahil aday gösterildiği dört kategoride de ödülün sahibi oldu. Film ayrıca BAFTA Ödülleri’nde aday gösterildiği on bir dalın yedisinde ve Akademi Ödülleri’nde aday gösterildiği on dalın sekizinde ödülün sahibi oldu.

Yönetmen Danny Boyle
Loveleen Tandan (ortak yönetmen)
Yapımcı Christian Colson
Senarist Simon Beaufoy
Oyuncular Dev Patel
Freida Pinto
Madhur Mittal
Anil Kapoor
Irrfan Khan
Müzik A. R. Rahman
Görüntü yönetmeni Anthony Dod Mantle
Kurgu Chris Dickens
Dağıtıcı Fox Searchlight Pictures/Warner Bros.(ABD)
Pathé (Uluslararası)
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2008, Birleşik Krallık
Çıkış tarih(ler)i 12 Kasım 2008 (sınırlı)
23 Ocak 2009 (Hindistan)
9 Ocak 2009 (BK)
27 Şubat 2009 (Türkiye)[1]
Süre 120 dk.
Dil İngilizce
Hintçe