Home » Eğitim » Ergen Olmadan Önce Oğlumun Öğrenmesini İstediğim 10 Şey

Ergen Olmadan Önce Oğlumun Öğrenmesini İstediğim 10 Şey

156415328

11 yaşında muhteşem bir oğlum var. Zeki biri. Her gün beni güldürmeyi başarıyor. Hem nazik hem de cömert. Ve benim her gece evrene gönderdiğim dileğime rağmen – lütfen zamanı yavaşlat! – oğlum gözlerimin önünde bir erkeğe dönüşüyor. İlk kez 11 yıl önce aşık olduğum o küçük tombul sarışın çocuk değil artık. Yaz boyunca tam 8 cm uzadı. Beni neredeyse geçmek üzere. Bu yılki yeni okul ayakkabıları 43 numara. Her gün antredeki dev spor ayakkabıların yanından geçerken, oğlumun değiştiğini inkar etmemin artık imkansız olduğunu fark ediyorum. Hem olağanüstü hem de bir parça korkutucu da olsa, küçük oğlum yetişkinliğe doğru kanat açıyor.
Oğlumla birlikte, kendine özgü bir geçiş dönemi içinde olduğumuzu hissediyoruz. Ne tam ergen, ne tam çocuk… Kabarmaya başlayan akneler, vücut tüyleri ve şiddetli hormonlar dünyasının kapılarına dayanmaya başladıkça, oğlumun birkaç yıl içinde nasıl bir ergen olmasını isterdim diye düşünmeye başladım ben de. Ve sonunda nasıl bir erkeğe dönüşmesini isterdim diye. Ona hala vermek istediğim çok fazla hayat dersi var. Bazen pek de iyi olmayan bir dünyada, iyi bir erkek olabilmesi için öğrenmesi gereken birçok önemli şey var. İşte, oğlum tam bir ergene dönüşmeden önce öğrenmesini istediğim 10 şey:
1. İyilik bir güçtür, zayıflık değil. Nezaket bir güçtür. Empati de öyle. Zalim olmak “erkekçe” bir şey değildir. Kibar olmak zayıflık değildir. Genellikle iyiliğin gücünü hafife alırız. Oysa dünyayı iyilik geliştirir ve iyileştirir.
2. Bir kızın bedeni sadece kendisine aittir. Kim olursa olsun, hiçbir hak talep edemezsin. Onunla ne kadar süredir birlikte olursan ol. Bedeni söz konusu olduğunda kuralları o koyar. Aynı şekilde sen de kendi bedeninle ilgili kuralları koyarsın.
3. Duygularını ifade et. Kelimelerini kullan. Bastırma. Derinlere itme. Bizi tam gelişmiş insan yapan şey duygularımızdır. Bir mağara adamı olma.
4. Yemek pişir, temizlik yap ve çamaşırlarını kendin yıka. Her erkek lezzetli bir şeyler (ya da en azından yenilebilir) bir şeyler pişirebilmeli, arkasını temizleyebilmeli ve kendi kıyafetlerini yıkayabilmeli. Ve lütfen, lütfen anla – ve bunu sadece söyleme, buna gerçekten inan – bunların hiçbiri “kadınların işi” değildir.
5. Her gün “Lütfen,” “Teşekkürler,” ve “Özür dilerim” de. Davranışlar çok önemli. Bu modern dünyada çok daha az önemseniyor olsa da, davranışların seni herkesten ayırır. Okulda. Kariyerinde. Gelecekteki ilişkilerinde. İyi davranışlar seni hayatta daima daha ileri götürür.
6. Herkese güvenme. Aynı zamanda hiç kimseye güvenmemezlik de etme. İnsanlar senin güvenini kazanmak zorunda olsun. Güvenini karşılıksız verme, sadece onu hak eden insanlara ver. Hepimizin her zaman arkamızda olduğunu bildiğimiz bir arkadaş çevresine ihtiyacımız var.
7. Biraz kendine güven (bazen rol yapmak zorunda kalsan bile) çok kapı açar. Ve tamamen rol yaptığın zamanlarda olacak. Bana bu konuda güven. Ama zeki olduğunu da her zaman bil. Yetenekli olduğunu bil. Yapabileceğini bil. Hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyacın olan her şeye sahipsin. Sadece kendine inan.
8. Birlikte olduğun insanların sırlarını ifşa etme. Bu saygısızlıktır. Kabalıktır. Diğer insanın savunmasızlığından faydalanmaktır. Arkadaşların detayları bilmek zorunda değil.
9. Bazı şakalar yapmaya değmez. Bilirsin, “kötü” esprilere bayılırım. Ustalıkla iğnelemek ise benim hayatta en sevdiğim şeylerden birisi. Ve sen her ikisinde de oldukça ustasın. Ama bunları yapmak her zaman uygun olmayabilir. Mükemmel bir espriden çok daha önemli şeyler vardır. Arkadaşlık gibi. Güven. İyilik. Espriyi yapmadan önce bir düşün. Gerçekten yapmaya değer mi?
10. Dünyayı keşfet. Dışarı çık. Yeni şeyler gör. Yeni yerler keşfet. Ufkunu genişlet. Sırt çantanla Avrupa’yı dolaş. Afrika’da safariye git. Dünyevi bir perspektif geliştir. Ben her zaman geri döndüğün evin olacağım.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/the-next-family/10-things-i-want-my-son-to-learn-before-he-becomes-a-teenager_b_6328738.html