Home » Eğitim » Engelli Sınıf Arkadaşını 3 Yıl Boyunca Okula Taşıyan Öğrenci

Engelli Sınıf Arkadaşını 3 Yıl Boyunca Okula Taşıyan Öğrenci

18 yaşındaki Xie Xu, son 3 yıldır her gün engelli sınıf arkadaşını sırtında okula taşıyor. 19 yaşındaki arkadaşı Zhang Chi’nin kas distrofisi isimli ileri iskelet kas güçsüzlüğüne sebep olabilecek ve belki de ömrü kısaltabilecek potansiyele sahip bir kas hastalığı var. Yakında farklı üniversitelere gitmeye başlayacak olan iki arkadaşın yolları da ayrılacak ve Zhang Chi kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacak.

Şimdilik Xie, arkadaşıyla yılda 200 gün boyunca günde en az bir düzine gezi yapıyor. Zhang’a yemeğini bile her gün o getiriyor. Xie’nin kendini bu işe bu kadar adaması arkadaşlığın bile ötesine geçiyor: Xie Xu ve Zhang Chi aynı zamanda sınıftaki en iyi iki öğrenci.

“Xie diğer öğrenciler üzerinde çok pozitif bir etki yaratıyor. Hepsi Zhang’a seve seve yardım ediyor. Onların yardımıyla Zhang tek bir dersi bile kaçırmadı.” diyor Daxu Lisesi müdür yardımcısı. İstatistiklere göre Çin’de okul çağındaki 243 bin engelli çocuk okula gitmiyor.

18 yaşındaki Xie Xu, son 3 yıldır her gün engelli sınıf arkadaşını sırtında okula taşıyor.

01-engelli arkadaşını taşıyan öğrenci

19 yaşındaki arkadaşı Zhang Chi’nin ömrünü kısaltabilecek potansiyele sahip bir kas hastalığı var.

05-engelli öğrenci

 

Şimdilik Xie, arkadaşıyla yılda 200 gün boyunca günde en az bir düzine gezi yapıyor. Zhang’a yemeğini bile her gün o getiriyor.

04-engelli öğrenci

Xie Xu ve Zhang Chi aynı zamanda sınıftaki en iyi iki öğrenci.

03-engelli öğrenci

“Xie diğer öğrenciler üzerinde çok pozitif bir etki yaratıyor. Hepsi Zhang’a seve seve yardım ediyor. Onların yardımıyla Zhang tek bir dersi bile kaçırmadı.”

engelli öğrenci 07

02-engelli öğrenci

İstatistiklere göre Çin’de okul çağındaki 243 bin engelli çocuk okula gitmiyor.

06-engelli öğrenci

Kaynak: http://www.boredpanda.com/friend-carries-disabled-classmate-xuzhou-china/