Home » Bilim - Teknoloji » En etkileyici Hindu Tapınakları

En etkileyici Hindu Tapınakları

Hindistan’da tapınak inşasına 2000 yıl önce başlanmıştır. Tapınakların mimarisi zaman içerisinde büyük değişikliğe uğramıştır. Dini inançlara göre hindu tapınaklarını ziyaret etmek zorunlu değildir. Ancak hindu kültürü ve toplumu için bu tapınakların büyük önemi vardır.

Hinduizm, 900 milyon inananı bulunan, dünyanın en eski dinlerinden biridir. Hinduların büyük kısmı Hindistan’da yaşasa da Nepal, Bangladeş ve Endonezya’da da pek çok sayıda Hindu bulunmaktadır.
Tanah LotBüyük bir kaya parçası üzerinde bulunan bu tapınak, yüzyıllardır Bali mitolojisinde kendine yer bulmaktadır. Bu tapınak 7 deniz tapınağından biridir ve her biri diğerini görecek şekilde inşa edilmişlerdir.

Kanchipuram Tapınakları

Günay Hindistan’da bulunan Kanchipuram, 1000 Tapınak Şehri olarak bilinir. Şehirde Lord Vishnu için inşa edilen Varadharaja Perumal Tapınağı bulunmaktadır.

Angkor Wat

Kelime anlamı “Şehir tapınağı” olan Angkor Wat, dünyanın en büyük tek parça dini anıtı olma özelliğini taşır. Tapınakta devasa boyutlarda taşlar kullanılmıştır.

Banteay Srei

Resmi kayıtlarda Angkor Wat kompleksinin bir parçası olarak geçse de Banteay Srei, ana tapınak grubundan 25 km mesafede yer alır. 967 yılında inşası tamamlanan yapı büyük oranla kırmızı kumtaşından inşa edilmiştir. Duvarlarındaki oymalar günümüzde hala görülebilmektedir.

Brihadeeswarar Tapınağı

Hindistan, Thanjavur’da yer alan tapınak 11. yüzyılda Chole Kralı Rajaraja tarafından inşa edilmiştir. Dünyanın ilk tamamen granitten inşa edilen tapınağı olan bu yapının yüksekliği 66 metredir.

Khajuraho

Hindistan’daki en çok ziyaret edilen yerlerden olan Khajuraho köyü, erotik heykelleri ile bilinir. 950-1150 yılları arasında inşa edilen tapınaklar Hindu tanrılarına adanmıştır.

Meenakshi Amman Tapınağı

Kutsal Madurai şehrinde bulunan tapınak, Hindu tapınakları arasında büyük önem taşır. Tüm kompleks 14 binadan oluşur ve her biri ince işçilik örnekleridir.

Prambanan

Endonezya’da bulunan Prambanan, en büyük ve en güzel Hindu tapınağıdır. Tepesi sivri ve uzun tapınakların oluşturduğu kompleks, muhteşem bir görüntüye sahiptir.

Sri Ranganathaswamy

Her yıl milyonlarca ziyaretçi ve hacı buraya akın etmektedir. Sri Ranganathaswamy, dünyadaki en büyük dini yapılar arasında yer alır. Tapınağın en eski bölümü 10. yüzyıla dayanmaktadır.

 

Virupaksha TapınağıHindistan’ın Hampi şehrinde bulunan Virupaksha Tapınağı, ufak bir ibadet alanı olarak planlanmış ancak sonradan büyütülmüştür. 7. yüzyılda inşa edildiği günden beri hizmete açık olan tapınağın en büyük girişi 50 metre yüksekliğindedir.