Home » Eğitim » Yeni Öğretmenlerin Yaptığı 5 Hata

Yeni Öğretmenlerin Yaptığı 5 Hata

Explaining teacher

Geçen yıl, birkaç öğretmene akıl hocalığı yaptım. Harika bir bilgi zenginlikleri ve gerçekten iyi soruları vardı. En iyi 5 tavsiyemi yeni öğretmenler için derleyebileceğimi düşündüm.

1. Telefon numaraları

Cep ya da ev telefonunuzu asla bir ebeveyne vermeyin. Aileler size okulun sitesinde yer alan e-mail adreslerinizden ulaşabilir ya da okulu arayarak mesaj bırakıp sizin aramanızı isteyebilir. Siz bir profesyonelsiniz ve iş ile ilgili bilgilerinizi kişisel bilgilerinizden ayırmalısınız. Ben de hayatımdaki diğer profesyonellerin (doktor, diş hekimi, muhasebeci) ev numaralarını bilmiyorum.

2. Yüksek ses

Sınıfta yangın çıkmadıkça ya da biri ölmedikçe, çocuklara bağırmak uygun bir davranış değildir. Onların dikkatini çekmek ya da davranışlarını düzeltmek için farklı yollar bulun. Düzeni bozan öğrenci ile bire bir konuşmak, onu tüm sınıfın önünde merkeze alarak konuşmaktan çok daha yararlıdır. Fark ettim ki tutarlı bir dikkat çekme işareti, işe yarıyor. Ben ondan geri sayıyorum ama öğrencilerim biliyor ki bazen parmaklarımla da geri sayıyorum. Bu özellikle sesiniz kısıldıysa çok işe yarıyor. Bir dakika, öğretmenler hiç hasta olmazdı, değil mi?

3. Hasta olunan günler

Yeni öğretmenle arasında sınıfın onlar olmadan hayatta kalamayacağına dair genel bir kanı var. Bu doğru değil. Size söz veriyorum ki öğrencileriniz hayatta kalır ve siz geri döndüğünüzde sizi görmekten heyecan duyacaklar. Sınıftan uzak kaldığınızda hazırlanacak birçok iş de birikecek. Fakat sizin fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınız değerlidir ve hasta olduğunuzda öğrencileriniz için “oyun” olmayın.

4. Planlama

Yeni öğretmenler aktivitelerin ne kadar süreceği hakkında yeterli deneyime sahip olmadıkları için genellikle verimli olmayan fazla ya da az plan yapıyor. Biz emektar öğretmenler ise anlaşılmaz bir biçimde saate bakmadan zamanı hesaplama yeteneğine sahibiz. Bunu geçenlerde bir aile toplantısında yaptım ve insanlar gerçekten geçirdiğimiz zamanı hesaplamadaki şaşmaz tahminim nedeniyle çok şaşırdı. Endişelenmeyin, siz de pek yakında zamanı bilme hakkındaki bu anlaşılmaz beceriye ulaşacaksınız. Yeni öğretmenler sınıfın zamanı maksimum kapasite ile kullanabilmesini sağlamak için ilk başlarda fazla plan yapmalı. Ancak fazla plan yapmak gece 2.00’ye kadar ayakta kalıp daha fazla bilgi aramak anlamına gelmez. Bu bir yedek planınız olduğu anlamına gelir. Teknoloji her zaman başarısız olabilir, özellikle de değerlendirme yaparken. Bunun için birkaç tekrarlama, gözden geçirme faaliyeti –çalışma notları hazırlama, ekstra çalışma sayfaları-, zamanı verimli kullanmaya yardımcı olabilir.

5. Öğrencileri tanımama

Müfredat önemlidir fakat öğrencileriniz sizin onları tanıdığınızı, ilgi alanlarını, tutkularını ve hobilerini önemsediğinini hissederlerse daha verimli bir şekilde öğreneceklerdir. Ben her derse, tüm sınıfı kapıda karşılayıp “Günaydın, iyi bayramlar, iyi akşamlar” gibi bir selamlama ile başlar ve öyle bitiririm. Öğrenciler kitaplarını, kağıtlarını, kalemlerini, giriş kartlarını düzenlerken ben sınıfta dolaşırım ve farklı öğrencilerle konuşmak için dikkatimi çeken ya da onlarla ilgili bir konu bulurum.

Tamam, bir tane daha….

6. Oturma düzeni

Oturma düzeni kişiye göre değildir. Siz bir öğretmensiniz ve her öğrencinin mümkün olan en iyi şekilde öğrenme fırsatına sahip olmasını sağlamalısınız. Bu, uygun olan her aracı kullanabileceğiniz anlamına geliyor. En güçlü araçlardan biri de oturma düzenidir.

Öğrencilerime “Bu uzun süreli bir durum değil. Sık sık değişebilecek bir oturma planı. Fakat sizin göreviniz bu düzenleme sırasında olabileceğinizin en iyisi olmak” derim.

Kaynak: http://2peasandadog.blogspot.ca/2015/02/over-past-year-i-have-mentored-several.html