Home » Sinema-Müzik Eleştirisi » Fim Tavsiyesi : Unutulmaz Titanlar (Remember the Titans)

Fim Tavsiyesi : Unutulmaz Titanlar (Remember the Titans)

27445

Olay, 1971 yılında Virginia eyaletinin Alexandria kentinde geçer. Lise futbolu, yöre halkı için çok önemlidir. Eyalet yetkililerinin kararıyla siyahlarla beyazların liseleri birleştirilince, yeni okulun amerikan futbolu takımının yeniden kurulması şart hâline gelir. Yöre halkının bu olaya tepkisi sert olur zira, siyahlar ve beyazlardan karma yapılarak kurulan “T.C. Williams High Titans” takımının başına siyahi koç Herman Boone (Denzel Washington) getirilmiş ve kariyerinde başarılı olan takımın eski koçu Bill Yoast ise (Will Patton) onun yardımcılığına verilmiştir.

Titanların başına Boone’un getirilmesi riskli bir durum olsa da, Boone ve Yoast, birbirlerinde futbolun dışında ortak noktalar bularak birlikte çalışmayı öğrenirler. İkisi de çok farklı altyapılardan geliyor olsalar da, birbirlerine öfke duyan siyah ve beyaz öğrencilerden oluşan takıma ırk ayrımcılığı yapmadan bir takım olmalarını sağlayıp onları sürekli kazanan bir ekip hâline getirirler. Bu ekip sadece bir takım olmakla kalmayıp okul içerisinde ve çevrelerinde ırk ayrımcılığına karşı durmayı teşvik ederler.

Onların birlikte takım olarak mücadele etmelerini yöre halkının tutuculuğu ve hoşgörüsüzlüğü bile engelleyemeyen “Titanlar”, şampiyonluğu kazanırlar. Filmin sonunda, bugün tarihe bakıldığında şampiyon kadronun isminin hatırlanmayışının sebebi Virginia halkının sadece takımı başarısıyla hatırlayıp onlara “Unutulmaz Titanlar” demesi olarak açıklanmaktadır.

Vizyon tarihi 2 Mart 2001 (1s 54dk)
Yönetmen Boaz Yakin
Oyuncular: Denzel Washington, Will Patton, Wood Harris
Tür Dram, Tarihi
Ülke Abd