Home » Seyahat » Alaska’da 30 yıl Tek Başına Yaşayan Bir “Deli”nin Hikayesi

Alaska’da 30 yıl Tek Başına Yaşayan Bir “Deli”nin Hikayesi

Alaska’da 30 yıl Tek Başına Yaşayan Bir “Deli”nin Hikayesi

Richard Proenneke 11

Richard Proenneke bir deliydi. Çünkü çoğumuz 30 yıl boyunca Alaska’da tek başına yaptığı bir evde, kendi başına yaşayan bir adama deli deriz. Öyle ya, adam sadece yalnızlığı seçmemiş, konforu ve şehri de reddetmişti. Peki nedir bu “deli“nin hikayesi?

Richard Proenneke 9

Richard Proenneke elinden her iş gelen bir adamdı: marangozluk, motor tamirciliği, balıkçılık…1916 doğumlu Proenneke, Pearl Harbor saldırısından hemen sonraki gün Amerikan donanmasına yazıldı ve marangoz olarak donanmaya hizmet vermeye başladı. Bu hizmet sırasında ateşli romatizmaya yakalandı ve 6 ay boyunca hastanede kaldı. Arkadaşı Sam Keith‘e göre bu hastalık onun hayatında bir dönüm noktasıydı. O günden sonra kendini sağlıklı yaşama ve dayanıklı olmaya adadı.

Richard Proenneke 14

Uzun yıllar ağır ekipman operatörü ve tamirci olarak çalıştığı şirketten emekli olduğunda kararıAlaska, Twin Lakes‘e yerleşmekti. Bu sebeple aşağıda gördüğünüz bu mükemmel kulübeyi yaptı. Kulübe Twin Lakes’teki tek veya en büyük kulübe gibi bir özellik taşımıyor. Ama yapımındaki işçilik başarısı sebebiyle Proenneke’nin yeteneğini gözler önüne seriyor. Tamamen çevredeki doğal malzemeleri toplayarak inşa ettiği bu kulübede Richard Proenneke tam 30 yıl yaşadı.

Richard Proenneke 15

1999′da şehre döndüğünde 82 yaşındaydı ve elinde 3 filmlik bir belgesel çıkaracak kadar görüntü vardı. Çünkü o süre zarfında evin yapımından başlayarak bütün yaşamını kayda almıştı. Bu görüntüler “Alone in The Wilderness” adında bir belgesele dönüştü. Proenneke 2003 yılında 86′sında ölmeden önce kulübesini National Park Service’e bağışladı. Richard Proenneke’nin evi hala müze olarak kullanılmakta.

Richard Proenneke 10

Richard Proenneke 7

Richard Proenneke 3

Richard Proenneke 6

Richard Proenneke 16

Richard Proenneke 13

Richard Proenneke 21

Richard Proenneke 2

Richard Proenneke 25

Richard Proenneke 24

Richard Proenneke 8

Richard Proenneke’yle ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için Alone in The Wilderness‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Nolmus