Home » Eğitim » Nasıl Daha İyi Bir Öğretmen Olabilirim?

Nasıl Daha İyi Bir Öğretmen Olabilirim?

Nasıl Daha İyi Bir Öğretmen Olabilirim?

Okulun son günü geldi… Öğrenciler artık tatil için saatleri saymaya başladı. Aynı şey biz öğretmenler için de geçerli elbette. Bence okulun son günleri, önümüzdeki sene bu seneden bile daha iyi neler yapabileceğimizi düşünmek için harika bir dönem. Yıl boyunca elimizde birçok bilgi birikti ancak öğrencilerimiz yaz tatili için gitmeden önce hala onlardan öğrenebileceğimiz bir şeyler var.

Yaz boyunca kendiniz hakkında kapsamlı bir şekilde düşünmenizi sağlayacak, benim de favorim olan stratejileri sizinle paylaşmak isterim. Bunlar, okulların sizin performansınızı değerlendirmek için kullandığı geleneksel araçlardan çok farklılar, çünkü size farklı türde bir “kavrayış” sağlamak için tasarlanmışlar. Değişmenizi sağlayacak türde bir kavrayış.

1. Değişime Açık Bir Zihniniz Olsun

Kilo vermem gerekiyor ve bunu başarmak için bir strateji belirledim kendime. Egzersiz videoları aldım ve izlemeye başladım. Bazen videoları izlerken elime bir dondurma alıyorum ve “Bu hareket iyiymiş” ya da “Bu hareket bana göre değil” diye düşünüyorum.” Söylememe gerek bile yok, tabii ki sorunlu bir plandı bu. Bu yazıyı okuyan herkes kendisiyle ilgili bir şeyleri değiştirmek ister ama bunu yapma konusunda sorunlar yaşar. Değişimle ilgili yüzlerce örnek verebiliriz: Daha iyi organize olmak ya da çocuklarla, aileyle ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirmek, kilo vermek, daha fazla kitap okumak ya da belli bir öğrenciyle yaşadığımız bir problemi çözmek… Hayattaki çok az şey, çok istesek bile kendimizi değiştirmekten daha zordur. Bizi daha iyi hale getireceğini iddia eden kişisel gelişim kitapları her zaman çok satanlar listesinde yer alır. Kendilerini başarılı bir şekilde değiştiren insanlar içlerinde buna hazır olma hissini bulabilen insanlardır. Bunun istekle çok az ilgisi vardır. Hazır olduğumuzda değişiriz. Zihinsel, duygusal ya da ruhsal olarak. Öğretme şeklimizi değiştirmek ve onu geliştirmek de aynı türde bir hazır olma halini gerektirir. Neden değişemeyeceğimize dair bütün sebepleri dinlemeyi bırakırız ve değişebileceğimize inanmaya başlarız. Bir kez kendinizi hazır hissettiğinizde, aşağıdaki maddeleri izleyin. Aynada kendilerine savunmasızca ve bahanesiz bir şekilde bakabilenler için eğlencelilerdir, gerçekleri ortaya çıkarırlar ve çok faydalılardır. Her biri, her yaştan öğrenciyle yapılabilir. Karmaşık düşünceleri yazamayacak kadar küçük çocuklar için bazı küçük uygun değişimler yapmanız gerekebilir.

2. Kendinize Bir Liste Hazırlayın

Bundan sonraki bütün öneriler bir liste hazırlamakla ilgili. Bu liste dört kategoriden oluşuyor:

  1. Kesinlikle yapacağınız dört büyük şey
    B. Yapacağınız küçük değişiklikler
    C. Asla yapmayacağınız büyük şeyler
    D. Asla yapmayacağınız küçük şeyler

Listelerinizi hazırlarken her kategoriye aklınıza gelebildiği kadar çok şey ekleyin. Bu sürecin sonunda listedeki önceliklerinizi belirleyebilirsiniz.

3. Öğrencilere Sorun

Öğrencilerden bir yazı yazmalarını isteyin. Bu yazılar, küçük sınıflar için diyalog şeklinde de gerçekleşebilir. Konu şu: “Eğer bu sene sınıftaki öğretmen sen olsaydın, benim yaptığım neleri aynı yapardın ya da neleri farklı yapardın?” Öğrencilere gayet ciddi olduğunuzu açıklayın. Öğrencilerin sınıfa gelmemelerine izin vermek kuralı gibi aptalca şeyleri dikkate almayacağınızı söyleyin. Öğrencilerinizden dürüstlük ve ciddiyet isteyin. Bu yazılarda sıkça tekrar edilen ya da size çarpıcı gelen maddeleri de listenize ekleyin.

4. Beş Maddelik Liste

Öğrencilerinize birer küçük not kağıdı dağıtın. Kağıdın bir tarafına yıl boyunca öğrenmelerine yardımcı olan beş şeyin listesini yapmalarını isteyin. Diğer tarafına ise öğrenmelerini zorlaştıran beş şeyin listesini yapsınlar. Kimsenin ismi gerekmiyor. Onlar bunu yaparken, kendi kağıdınızı alın ve her iki tarafına da öğrencilerinizin ortak bir şekilde en çok verebileceği cevapların neler olabileceğine dair tahminlerinizi yazın. Daha sonra öğrencilerin cevaplarını kendi tahminlerinizle karşılaştırın. Ne kadarını doğru tahmin ettiğinize bakın ve öğretmenliğinizi nasıl geliştirebileceğinize dair size fikirler veren maddeleri bulun. Bu maddeleri kendi listenizdeki uygun kategorilere ekleyin.

5. Öğrenciler Canlandırsın

Benim en sevdiğim, ama beni en korkutan geribildirim formatlarından biri, sınıfı küçük gruplar ayırmak ve onlara öğretmenlerinin – yani sizin – ders verirken bir canlandırmasını yapmaları için 20 dakika zaman vermektir. Bunlar genellikle bütün sınıf için çok komik ve çok eğlencelidir. Ayrıca sizin için gerçekleri ortaya çıkaran bir etkisi olabilir: Onları seyretmek, kendinizi videoda izlemek gibi olabilir. “Bunu yapıyor muyum gerçekten?” diye merak edersiniz. İzledikçe listenizdeki dört kategoriye yeni maddeler ekleyin.

6. Listenize Son Halini Verin

Eğer bu aktivitelerin hepsini ya da bazılarını yaptıysanız, listenizin her bölümünün birçok fikirle dolu olması gerekiyor. Şimdi listenizdeki öncelikleri belirlemenizin ve tüm maddeleri yönetilebilir bir sayıya indirmenizin zamanı geldi. İki büyük ve üç ile beş arası küçük şey seçmenizi öneririm. Yani önümüzdeki sene mutlaka tekrar yapmak istediğiniz iki büyük şey, geride bıraktığınız yıldaki öğretme şeklinizde yapmak istediğiniz iki büyük değişim ve geliştirmek istediğiniz birkaç küçük ama önemli şey.

Bu liste, resmi bir okul değerlendirme süreci olmayacak elbette ama size değişmek için bir fırsat verecektir. Pek çok öğretmen bu teknikleri denemekten heyecan duyar. Ama değişimin ne kadar zor olabileceğini asla unutmayın.

Ve tatilin tadını çıkarmayı da unutmayın!

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/a-better-teacher-next-fall-richard-curwin