Home » Bilim - Teknoloji » Nasa, uzayın en büyük fotoğrafını yayınladı

Nasa, uzayın en büyük fotoğrafını yayınladı

andromeda-en-buyuk-fotograf

Bugüne kadar gördüğünüz en büyük fotoğrafın ebatları nedir bilmiyoruz ama NASA’nın yayınladığı son fotoğrafla kıyaslandığında epey küçük kalacağı kesin.

NASA, 5 Ocak’ta Andromeda Galaksisi’nin 1,5 milyar piksellik fotoğrafını yayınladı. Bu, 69.536 x 22.230 pilsellik bir çözünürlük ve fotoğraf 4,3 GB’lık disk alanı demek! Daha iyi anlamanız için karşılaştırma yaparsak, bu çözünürlük; şu an kullanılan çoğu bilgisayar monitörü ve tv ekranındaki 1920×1080 full hd çözünürlüğün 36 kat fazlası anlamına geliyor.

En yakın komşu galaksinin bu devasa görüntüsü Hubble Uzay Teleskobu ile alındı. Fotoğraf, 411 farklı Hubble fotoğrafının birleştirilmesi ile oluşturuldu.

Bu fotoğrafı görüntülemeniz, devasa boyutlarından dolayı pek mümkün olmayabilir. Ancak merak ediyorsanız, daveachuk’ın hazırladığı Youtube videosunu izleyebilirsiniz. Bu size, 100 milyon yıldız ve 40 bin ışık yıllık devasa büyüklük hakkında fikir verecek. 4K’ya kadar olan çözünürlükleri mevcut olan videoyu ne kadar yüksek çözünürlükte izlerseniz, detayları o kadar iyi görebileceğinizi belirtelim.